Бродівський історико-краєзнавчий музей | У м.Броди |
Музей складається з двох підрозділів: головного приміщення музею, що на майдані Свободи, та виставкових залів на території Бродівського замку.
Графік роботи музею достатньо гнучкий - з неділі до п'ятниці музей працює з 10 до 18 години, субота - вихідний, перерва - з 13 до 14 год. За умови попередньої домовленості музей може працювати у суботу для організованих туристичних груп.
В головному приміщенні можна оглянути постійнодіючі експозиції - до послуг туристів і відвідувачів фахові екскурсоводи, подивитися і придбати краєзнавчу літературу і буклети:
- збірку поштівок "Броди на початку XX століття" (репринт);
- "Бродівський історико-краєзнавчий музей" - ілюстрована музейними матеріалами розповідь про музей українською та англійською мовами;
- "Бродівський замок" - історія пам'ятки архітектури України з графічними матеріалами;
- українсько-німецькомовний буклет "Броди і Бродівщина" - природа, постаті, пам'ятки краю;
- путівник "Підкамінь" - ілюстрована екскурсія у цікавий і мальовничий Підкамінь - гарна підмога туристам;
- буклет-розгортка "Бродівщина" - фото, карта, коротка розповідь;
- "Броди і Брідщина" - унікальне видання часопису "Галицька брама" на 44 сторінках з ілюстраціями і якісними матеріалами про історію краю;
- Літературно-краєзнавчий журнал "Брідщина".
Виставкові зали музею у Бродівському замку діють під час проведення тематичних виставок або відкриваються для огляду на замовлення екскурсійних та туристичних груп (тел. +38 03266 42113). За попереднім замовленням можуть експонуватися такі тематичні фотовиставки:
- "Історія бродівських євреїв";
- "Мандрівка давнім містом: Броди на старих фотографіях і поштових листівках кінця XIX - початку XX століття";
- "Юзеф Коженьовський і Броди".
 |
Музей знаходиться у будівлі колишнього кляштору сестер жалібниць (XVIII ст.). Згодом приміщення використовувалось для адміністративних установ: з 1866 до 1918 року тут засідало цісарсько-королівське повітове староство Австро-Угорської імперії, в ході радянсько-польської війни 1920 року тут був штаб більшовицької Першої кінної армії, а у міжвоєнний період (1920-1939) - польська повітова влада. Після війни будинок належав радянським каральним органам МГБ, а згодом тут розмістилася районна друкарня. З 1979 року приміщення було передано для облаштування музею. Впродовж 1980-1984 років створювалась експозиція і проходила збірка експонатів. У вересні 1984 року в рамках відзначення 900-річчя першої писемної згадки про Броди відбулось відкриття Бродівського краєзнавчого музею. Спочатку заклад діяв як народний, а з 1 квітня 1991 р. став відділом Львівського історичного музею. 29 березня 2001 р. на базі Бродівського історико-краєзнавчого відділу Львівського історичного музею створено Бродівський історико-краєзнавчий музей.
Музейна експозиція складається з 43 розділів і побудована за хронологічним принципом у 7 залах. Висвітлення історії краю здійснюється за темами:
- Найдавніше минуле (від кам'яного віку до Київської Русі);
- Польська доба (кін. XIV-XVIII cт.);
- Край під владою Австрійської імперії (1772 - 1918 рр.);
- I світова війна (1914-1918 рр.), національно-визвольні змагання (1918-1919 рр.), польсько-більшовицька війна (1920 р.);
- Міжвоєнний період (1920-1939 р.);
- II світова війна (1939-1945 рр.), боротьба ОУН, УПА на Бродівщині (1940-50-ті рр.).
- Окремо представлені «Природа Бродівщини» та «Етнографія краю (кін. XII – поч. XX ст.)».
Експозицію доповнює фотогалерея з видами пам’яток історії і культури Бродівського району, панорама "Броди XVII-XVIII ст.".
Співробітники Бродівського історико-краєзнавчого музею проводять оглядові і тематичні екскурсії експозицією, Бродівським замком, історико-культурними пам’ятками міста Броди та району. Музей є організатором пошуково-дослідницьких та етнографічних експедицій. Науковці закладу беруть участь в проведенні археологічних розкопок, організовують краєзнавчі читання і конференції, надають фахові консультації.
Адреса:
Бродівський історико-краєзнавчий музей
м. Броди, майдан Свободи, 5
Тел. (03266) 4-21-13.
E-mail: bikm @ ukr.net
|